Przedsezonowe spotkanie plantatorów borówki

Już 2 czerwca 2023 odbędzie się Piknik w Borówkach zorganizowany przez Stowarzyszenie Polskich Plantatorów Borówki.

Piknik w Borówkach w założeniu ma łączyć w sobie trzy elementy: integrację środowiska plantatorów i ich bliskiego otoczenia, możliwość przedsezonowej dyskusji w szerokim gronie na temat perspektyw rynkowych w sezonie 2023, a także aspekty agrotechniczne wraz z pokazem maszyn.

Plantatorzy będą mieli okazję wymienić się spostrzeżeniami dotyczącymi oceny sytuacji na plantacjach po zimie, kwitnieniu i przymrozkach. Pojawi się również temat pracowników sezonowych (aktualna sytuacja prawna, spodziewana dostępność, stawki akordowe i godzinowe). Natomiast zaproszony ekspert – dr Kazimierz Ścibisz podejmie temat czynników zaburzających jesienną inicjację i zimową wytrzymałość  pąków kwiatowych. Biorąc pod uwagę mniejszą ilość pąków kwiatowych w tym sezonie warto dowiedzieć się, czym było to spowodowane.

Nie zapominamy także, jak ważne jest promowanie prozdrowotnych właściwości borówek. Dlatego dietetyk –  dr Justyna Bylinowska omówi prozdrowotne właściwości superowoców borówki i zaproponuje argumenty do rozmowy z konsumentami.

Podczas wydarzenia będzie miała również miejsce część praktyczna. Plantatorzy będą mieli okazję do porównania wzrostu i plonowania odmian tradycyjnych i nowych: Cargo, Valor, Calypso, Last Call. Gospodarze spotkania – Lesna Bluberry Farm opowiedzą także o rozpoczęciu eksperymentu z odmianami Loreto Blue, Luna Blue, Arabella Blue, Peachy Blue, Megas Blue, Titanium. Pojawi się również temat skutecznego zapylania.

Spotkanie urozmaicą pokazy maszyn: traktorki, opryskiwacze, belka nawozowo-herbicydowa, kombajn polskiej produkcji (udoskonalany prototyp).

Podczas Pikniku w Borówkach przewidziana jest także degustacja produktów z borówki (w tym pierwszych borówek z upraw pod osłonami, a także miodu borówkowego), a także szereg atrakcji dla najmłodszych.

Piknik jest spotkaniem dla członków Stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówki. Plantatorzy chętni do przystąpienia zdążą to jeszcze zrobić przed spotkaniem. Wystarczy podjąć decyzję (do czego zachęcamy) i wysłać e-mail na adres biuro@stowarzyszenieborowkowe.pl